Tipy a triky ke zkoušce z místopisu

Ondřej Šplíchal, 13.1.2017

Zkouška z místopisu pro řidiče taxi se skládá ze dvou částí – otázek z právních předpisů a otázek z místopisu. Zatímco otázky z právních předpisů je třeba se naučit zpaměti, na většinu otázek z místopisu odpovíte s použitím atlasu Prahy, aniž byste hlavní město dřív třeba jen navštívili.

Otázky z místopisu obsahují tyto okruhy

 • určení polohy ulice (náměstí)
 • organizace dopravy
 • určení správné trasy
 • orientační vzdálenosti
 • adresy objektů

Všechny otázky ke zkoušce taxi naleznete na adrese testyzmistopisu.cz.

Jediné, co se musíte naučit zpaměti, jsou adresy objektů. Zbytek vyčtete z atlasu. Ke zkoušce vám komise zapůjčí ATLAS PRAHY 1:15000 od Kartografie Praha. Vše si ukážeme názorně na jedné stránce atlasu.

atlas Prahy od Kartografie
atlas Prahy od Kartografie

Určení polohy ulice (náměstí)

Na tyto otázky si úplně vystačíme s rejstříkem ulic, který se nachází ke konci atlasu. Jednou z otázek je

Ulice Limuzská je:

 1. v Praze 10 a spojuje ulici Černokosteleckou s ulicí Káranskou
 2. v Praze 8 a spojuje ulici Pod plynojemem s ulicí Sokolovskou
 3. v Praze 9 a spojuje ulici Drahobejlovou s ulicí Sokolovskou

Jak zjistíme správnou odpověď? V rejstříku na konci atlasu najdeme ulici Limuzskou (rejstřík je řazený podle abecedy). Získáme řádek „Limuzská 68 A 2“, což znamená, že ulici najdeme na stránce 68 v sektoru A2 (je vyznačen na obrázku). Vidíme, že správná odpověď je Praha 10.

Organizace dopravy

Nejde o nic jiného, než určit správně orientaci jednosměrky (případně, že ulice je obousměrná). Stačí nalézt ulici podle rejstříku a podívat se na směr, jak jej znázorňuje modrá šipka. Viz ulice Bečvářová vyznačená v sektoru A1. Šipka ukazuje, že je jednosměrná od ulice V Olšinách k ulici Černokostelecká.

Hodně otázek se ptá na ulice v centru města. Jednosměrnost je lépe vidět na plánu centra, který najdeme na začátku atlasu a má větší měřítko.

Určení správné trasy

Označte správnou cestu os. automobilem od City Hotel Moráň k Hlavnímu nádraží:

 1. Václavská – Resslova – Karlovo nám. – Žitná – Mezibranská – Wilsonova – Ke Štvanici – Křižíkova
 2. Na Moráni – Karlovo nám. – Žitná – Legerova – Wilsonova – Hybernská
 3. Václavská – Resslova – Karlovo nám. – Ječná – nám. I.P. Pavlova – Legerova – Wilsonova

Ač to vypadá, že člověk musí nutně vědět, kde se nachází City Hotel Moráň a Hlavní nádraží, není tomu tak. Opět jsou to pouze otázky na jednosměrky. Ulice Žitná je jednosměrná a nelze do ní vjet z Karlova náměstí. To vylučuje 1. a 2. možnost – správně je tedy 3. cesta. Stačí vždy píchnout prst do mapy, projet trasy a sledovat, jestli náhodou nejedeme v protisměru.

Orientační vzdálenosti

Vzhledem k měřítku mapy je strana jednoho sektoru (přibližně) 1 km, úhlopříčka potom 1,5 km. Tyto vzdálenosti jsou vyznačeny na obrázku. Nalezneme tedy start, cíl a spočítáme sektory mezi nimi.

Pozor, tohle neplatí pro mapu centra, která je vyvedená ve větším měřítku! Vzdálenosti podle tohoto triku vždy určujte z “velké” mapy Prahy.

Adresy objektů

Jak už jsem napsal, adresy objektů (restaurace, hotely, památky, galerie atd.) jsou to jediné, co se musíte naučit nazpaměť. Nejsou totiž uvedeny v rejstříku.

Nejspíš v rejstříku naleznete nemocnice, divadla, muzea, nádraží a úřady. Můžete ale dostat starší atlas s chybnou adresou, proto je lepší naučit se všechny objekty.

Na mapě se dají najít také hotely, jak ukazuje kolečko v sektoru C1 (hotel Na zámečku). To ale může sloužit pouze pro kontrolu. Bez rejstříku nemáte šanci hotel nalézt, pokud nevíte, kde hledat!

Závěrem

Všechny triky, jak se toho naučit co nejméně, jsou předané. Závěrem bych poradil, abyste si před začátkem zkoušky (je tam dost času, během kterého komise kecá jakési náležitosti) zapůjčený atlas pěkně osahali, nalezli mapu centra, rejstřík, seznam nemocnic atd.

Otázky a odpovědi z práva i místopisu najdete na stránce testyzmistopisu.cz. Můžete si tam vyzkoušet, jak byste si u zkoušek vedli, nebo si stáhnout testy do mobilu.

Nezbývá než popřát hodně štěstí!

Komentáře


Testy online. Dostupné odkudkoliv.

Testy si můžete prohlížet přímo v prohlížeči na počítači, tabletu i mobilu.

Otázky a odpovědi » Simulace taxametru »

Místopis v prohlížeči

Testy do mobilu. Učte se na cestách.

Pokud vlastníte chytrý telefon se systémem Android, můžete si stáhnout aplikaci do mobilu. Testy tak budete mít kdykoli u sebe i bez připojení k internetu. Aplikace je k dostání na Google Play za 499 Kč.

Přejít na Google Play »

Místopis v mobilu