Jak se stát taxikářem v Praze

Ondřej Šplíchal, 13.1.2017

Chcete řídit taxík v Praze? Připravili jsme pro vás stručný návod, jak získat průkaz řidiče a osvědčení z místopisu. Provedeme vás krok za krokem celým procesem. Pokud nic nepodceníte a bude vám přát štěstí, odteď za dva měsíce povezete prvního zákazníka.

K řízení taxi na území Prahy člověk potřebuje 3 věci

  • průkaz taxikáře („žlutá kartička taxi“)
  • osvědčení o zkoušce z místopisu
  • koncesi (oprávnění provozovat taxi)

Nejprve se pozastavím u posledního bodu. Člověk může zažádat o udělení koncese na živnostenském úřadě sám a využít tak všech výhod i nástrah podnikání – jezdí potom “na sebe”. Jednodušší je ovšem najít si rozumnou firmu provozující taxi a nechat se u ní zaměstnat. Potom může starost o koncesi vyškrtnout – a ani my se jí nebudeme v tomto článku zabývat.

Tohle jsme si vyjasnili, takže se pusťme do celého byrokratického procesu získávání osvědčení k řízení taxi.

1. Zažádejte si o průkaz taxikáře

Tahle malá kartička je základ, bez kterého nemůžete ani řídit taxi, ani se přihlásit ke zkouškám z místopisu. Kartičku si vyřídíte na úřadě podle místa trvalého bydliště. V Praze je cena za průkaz 500 Kč. Kromě poplatku budete navíc potřebovat jednu průkazovou fotografii a vyplněný formulář. Tohle všechno zanesete na podatelnu magistrátu v Jungmannově ulici a asi za 2 týdny vám přijde průkaz poštou. Podrobnosti si můžete přečíst na Portálu hl. města Prahy.

2. Přihlašte se na zkoušku z místopisu

Jakmile dostanete průkaz taxikáře, přihlašte se na zkoušku. Udělejte to co nejdřív, protože zájem je veliký a míst málo! Nejjednodušší je vyplnit elektronickou přihlášku, lze se ovšem přihlásit i poštou. Přihlášení ani zkouška samotná nic nestojí. Podrobnosti jsou na stránkách magistrátu.

3. Naučte se teorii na zkoušky

Nyní máte dost času naučit se teorii ke zkoušce. Na adrese testyzmistopisu.cz najdete otázky ke zkoušce taxi i se správnými odpověďmi online nebo do mobilu. Na stránkách magistrátu naleznete oficiální otázky (ovšem bez odpovědí) vydané a další podrobnosti o zkoušce.

4. Školení s taxametrem

Naučte se pracovat s taxametrem – je to nedílná součást zkoušky. Na stránce testyzmistopisu.cz naleznete aplikaci, se kterou si můžete vyzkoušet obsluhu taxametru Semitron P6L. Nebo se můžete zeptat u firmy, u které chcete nastoupit, jestli vás nevyškolí. Těch pár tlačítek se naučíte ovládat za půl hodiny, ale je k nezaplacení vyzkoušet si to naživo.

5. Hurá na zkoušky

Přejeme hodně štěstí! Pokud se to nepovede, co nejdřív se přihlašte na další termín. Nejbližší termín, na který se smíte přihlásit, pokud jste neuspěli, je až za měsíc (pokud jste neuspěli 3. listopadu, nejdříve můžete zkoušku opakovat 3. prosince). Na zkoušku máte neomezený počet pokusů.

6. Sedněte za volant

Nyní už máte za sebou veškeré formality, gratulujeme! Stačí podepsat smlouvu s nějakým provozovatelem taxi, sednout do auta (nezapomeňte mít u sebe viditelně průkaz a osvědčení o zkoušce z místopisu) a můžete začít vydělávat.

Komentáře


Testy online. Dostupné odkudkoliv.

Testy si můžete prohlížet přímo v prohlížeči na počítači, tabletu i mobilu.

Otázky a odpovědi » Simulace taxametru »

Místopis v prohlížeči

Testy do mobilu. Učte se na cestách.

Pokud vlastníte chytrý telefon se systémem Android, můžete si stáhnout aplikaci do mobilu. Testy tak budete mít kdykoli u sebe i bez připojení k internetu. Aplikace je k dostání na Google Play za 499 Kč.

Přejít na Google Play »

Místopis v mobilu