Jak probíhá zkouška z místopisu

Ondřej Šplíchal, 9.2.2017

Zkouška z místopisu se skládá z teoretické a praktické části. Teoretická spočívá ve složení testů z právních předpisů a místopisu Prahy na počítači. Praktická prokazuje bezchybnou znalost ovládání zvoleného taxametru. Jedinou povolenou pomůckou je atlas Prahy, který vám zapůjčí na začátku zkoušky.

Zkoušky se konají v budově magistrátu, Jungmannova 29, 110 00 Praha 1, 1.patro, místnost 101a. Po přihlášení dostanete pozvánku, ve které bude uveden čas a datum konání. Pokud nevíte, jak se na zkoušku přihlásit, přečtěte si článek Jak se stát taxikářem v Praze. Pravidelně se zkouška koná v úterý a čtvrtek od 8 hodin ráno. Ke zkoušce musíte přinést

  • průkaz řidiče taxislužby
  • průkaz totožnosti
  • (mimopražští výpis karty řidiče, ne starší než 3 měsíce)

Před začátkem zkoušky komise ověří, že jste na zkoušku pozváni. Dále vám zapůjčí Atlas Prahy od Kartografie a usadí vás do lavice s počítačem. Takto to provede s každým ze dvou tuctů přihlášených, takže máte dost času seznámit se s atlasem.

Po usazení všech uchazečů komise pronese něco k průběhu zkoušky a vysvětlí ovládání programu s testem. Následně začne teoretická část – skládání testů z práva a místopisu na počítači.

Na vypracování testu má člověk 90 minut. Test obsahuje 30 otázek z právních předpisů a 30 otázek z místopisu. V každém z těchto dvou okruhů můžete udělat nanejvýš 6 chyb, abyste prošli. Mezi otázkami i okruhy lze libovolně přeskakovat, k odpovědím se lze libovolně vracet a opravovat je. Všechny možné otázky najdete na stránce Otázky a odpovědi online. Jste-li spokojeni se svými odpověďmi, můžete test ukončit. Jedinou pomůckou, kterou můžete u testu použít, je zapůjčený atlas Prahy. Jak atlas chytře u zkoušky použít si můžete přečíst v článku Tipy a triky ke zkoušce z místopisu.

Ihned po ukončení testu se od komise dozvíte svůj výsledek. Pokud uspějete, následuje praktická zkouška z ovládání taxametru. Do místnosti jsou voláni řidiči po jednom. Můžete si vybrat libovolný ze schválených typů taxametrů. Následně dostanete od komise (pravděpodobně) tyto 3 otázky:

  1. Proveďte přechod ze stavu volný do stavu privát a popište související úkony
  2. Vytiskněte kopii účtenky z poslední jízdy
  3. Předveďte jízdu z bodu A do bodu B

Tyto úkony musíte na vámi zvoleném typu taxametru provést bezchybně. Můžete si je vyzkoušet v simulátoru taxametru Semitron P6L. Naleznete tam i všechny povolené typy taxametrů.

Po vyzkoušení všech uchazečů komise rovnou vystaví osvědčení a kolem poledne už můžete jezdit.

Oficiální informace o zkoušce naleznete na stránkách pražského magistrátu.

Komentáře


Testy online. Dostupné odkudkoliv.

Testy si můžete prohlížet přímo v prohlížeči na počítači, tabletu i mobilu.

Otázky a odpovědi » Simulace taxametru »

Místopis v prohlížeči

Testy do mobilu. Učte se na cestách.

Pokud vlastníte chytrý telefon se systémem Android, můžete si stáhnout aplikaci do mobilu. Testy tak budete mít kdykoli u sebe i bez připojení k internetu. Aplikace je k dostání na Google Play za 499 Kč.

Přejít na Google Play »

Místopis v mobilu